MÄRTS 2012
   

8 Uudised

Energia
10 Elektrituulikute uus tulek
Kuigi ühtse regulatsiooni puudumise ja mõnede tehniliste probleemide tõttu võib väikeste elektrituulikute kasutussevõtt vahel olla keeruline, pole looduslikud tingimused tuule püüdmiseks Eestis sugugi laita.

15 Ka Eestis toodetakse elektrituulikuid
AS Konesko on välja töötanud 10 ja 20 kW väiketuulikud, mida saab käesoleva aasta algusest juba tellida. Praegu on lepingujärgne ooteaeg 16 nädalat.

18 Kamina valik tuleb hoolikalt läbi mõelda
Hõõguv kamin meie kodudes on väga armastatud – see pakub nii sooja kui silmailu. Mille järgi sobivat valida ning kuidas teha soojapidavamaks juba olemasolev küttekeha.

24 Passiivmaja ehitamine
Passiivmaja ehitus on jõudnud karkassi püstitamiseni. Selles etapis tehtul on suurim mõju kogu energia tarbimisele hoone elutsükli jooksul.

28 Kondenskatel välisõhku ei soojenda
Kondensatsioonikatel ehk kondenskatel kasutab ära gaasi põlemisel ning vee kondenseerumisel vabaneva soojuse. Katel ei vaja eraldi tulekindlat sektsiooni ega lõõre, jahtunud põlevgaas juhitakse välja vastava kanali kaudu seinas.

Radoon
32 Radooni saab maja alt välja imeda
Jälgime radooni tõrjetöid, kus ühe korteri õhus mõõdeti lubatust suurem radoonisisaldus. Lahendus oli radooni ventileerimine hoone all olevast pinnasest.

36 Radooni tõrjevahendite valik on lai
Radooni olemasolu ei ole tõenäoliselt enam paljudele saladus. Sellest on viimasel ajal palju räägitud-kirjutatud.vaatame lähemalt ka võimalusi, kuidas radooni tõrjuda.


Põrand
38 Parkett läikima!
Hoolimata mitmesuguste parkettide, laminaatide ja kivipõrandate ahvatlevalt laiast valikust, on ka vana laudpõrand täiesti taastatav. Seda isegi omal jõul.

Tee ise
41 Nostalgia esikusse
Vanasti võeti kübarariiulist eeskuju riidenagi jaoks. Jalatsiriiuli idee sai alguse vanaaegsest laudriiulist.

Puit
44 Roheline Vauban
Vaubanis kütab suuremat osa majadest puiduhaket põletav kombijaam. Enamik hoonetest on madala energiatarbega, 100 on passiivmajad ja 59 neist  moodustavad plussenergia asula.

Sisustus

46 Ostame uue diivani!
Elutuba on enamasti koht, kus kulub kõige enam ärkvelolekul kodus oldud ajast. Kogu pere koguneb teleri ette, seades ennast sisse mugaval diivanil.

50 Kui lastele on vaja oma tuba
Laste kasvades on tihti vaja teha elamises muudatusi. Tekib vajadus lisaruumide järele. Varem vanemate toas maganud laps vajab oma tuba või ei mahu kaks ühte ruumi ära.

Aed

56 Saak oma rõdult
Üheks käepäraseks viisiks näpud mullaseks saada on meisterdada oma väike aiamaa rõdule.

58 Eramaja kaldaed
Maja lääneküljele ehitati puidust trepid ja osa aiast kaeti betoonkividega. Taimealad piirati kivimüüriga ning maatüki piirile püstitati ilus maakivist aed. Kaldaed nõudis ka turvalisi trepikäsipuid.

62 Lõika mõistlikult
Kui saabub kevad, otsivad aiaomanikud välja oksakäärid. Ent kõigepealt tuleb endale selgeks teha, mida taimede kevadine hoolduslõikus õieti tähendab.

 Ühinenud Ajakirjad Tehnikamaailm Kodutohter